POVIJEST NA DRUGAČIJI NAČIN

Već devetnaest godina učenici OŠ Omišalj sudjeluju u Maloj staroslavenskoj akademiji „Dr. Antun 14886001_1261967433849132_291755810_nMahnić“, interdisciplinarnom projektu što okuplja darovite učenike sedmih razreda s otoka Krka, a čiji je cilj istraživanje zavičajne povijesti i kulturno-povijesne baštine kao dijela nacionalne i europske povijesti. Uz učenike u projektu sudjeluju i njihovi učitelji povijesti, informatike, hrvatskoga jezika, vjeroučitelji te učitelji glazbene i likovne kulture iz triju otočnih škola, kao i stručni gosti-predavači.

Ovogodišnju su Akademiju, od 25. do 28. listopada u Krku, pored ostalih pohađali i četiri učenika omišaljske škole: Nikola Dujmović, Marko Huten, Fran Jakominić i Dorian Majurec, a tema saziva je bila Istarski narodni preporod (podtema: Čitaonički pokret u Istri i na otoku Krku povodom 150–e obljetnice osnivanja Čitalnice u Kastvu i 145–e obljetnice osnivanja Hrvatske čitaonice u Vrbniku).

Klasično učenje u učionicama i faktografska povijest zamijenjeni su povijesnim šetnjama gradom, izvanučioničkim terenskim radom, grupnim i individualnim radionicama kojima se potiče kreativnost i stvaralaštvo te zanimljivim kratkim predavanjima i cjelodnevnim boravkom u gradu Kastvu, čiji su učenici po prvi puta također bili sudionici Akademije.

Ovakav vid učenja i način izvođenja nastave je nezamjenjiv, a svoje su oduševljenje pokazali i učenici koji su zadnjega dana, prilikom završne svečanosti na kojoj su svojim roditeljima i mentorima pokazali sve što su u protekla četiri dana naučili, iskazali želju da i druge godine sudjeluju u projektu.

 

Ema Jedrlinić, prof.

unnamed-150614914502_1261967347182474_780202393_n

OFF

Categories: Projekti

Ema Jedrlinić