Trećaši predstavljaju

U sklopu eTwinning projekta Webučionica 4.0 u kojem sudjelujemo ove godine, trećaši su odabrali svoju omiljenu knjigu i predstavili vam je pomoću digitalnih alata koje smo učili. Koje knjige preporučuju za čitanje, kako zamišljaju likove iz knjige, pogledajte u zajedničkoj prezentaciji koju smo izradili. Nadamo se da su i vas potaknuli na čitanje ili istraživanje digitalnih alata!

Dan ružičastih majica 2024.

Ove godine u OŠ OMIŠLJU i PŠ DOBRINJU PINK SHIRT DAY Dan prevencije vršnjačkog nasilja vodili su ŠKOLSKI ANĐELI učenici volonteri, a obilježili smo ga 28.2. u srijedu i to na način da su učenici taj dan bili učitelji te su vodili pedagoške radionice. Zaključili smo da su nam svima potrebne lijepe riječi, one koje pozivaju na prijateljstvo i pružaju podršku. 

Projekt pripremila

Petra Tabulov-Strelov

pedagoginja škole

uz pomoć i podršku učenika i svih kolegica i kolega škole.

Dan sigurnijeg interneta u prvom i trećem razredu

Dan sigurnijeg interneta obilježava se svake godine prvog utorka u veljači, a ove godine obilježavao se sloganom ¨Gejmaj sigurno – zajedno za bolji internet¨. Kao i svake godine, na satovima informatike obilježili smo ovaj važan dan. Dapače, cijelu veljaču posvećujemo sigurnosti na internetu. Prvaši su razgovarali o tome što je to internet, pokušali smo ga objasniti, nacrtati, zamisliti,… U vrlo živom razgovoru ispričali su što se sve može raditi na internetu, te smo pokušali odrediti koliko vremena provodimo pred ekranima. Zatim su dobili zadatak nacrtati što ih veseli, ali ne smije imati veze ni sa kakvim ekranima. Prenosimo vam njihove ideje: proslava rođendana, šetnja prirodom, obitelj, škola, učenje, igra s prijateljima, nogomet, trening,… a njihovi radovi sada krase našu učionicu i podsjećaju nas na male stvari koje vesele. U trećem razredu, početno razočaranje jer je učiteljica rekla da nećemo niti upaliti računala, zamijenila je živa rasprava o „gejmanju“. Zatim smo se podijelili u grupe, a svaka je izradila plakat sa pozitivnim i negativnim stranama igrica. Nakon što su predstavili svoje radove, zaključili su da su negativne strane puno lakše našli, iako ima i puno pozitivnih. Kao i svake godine, i učiteljica je nešto novo naučila. Često se pojavljivala priča o situaciji kada se „svađa“ u igricama prelije u stvarni život, pa smo o tome posebno razgovarali i vježbali suradnju. Učiteljica je donijela karte i u parovima smo, koristeći svatko po samo jednu ruku, pokušavali složiti kulu od karata ali bez ljutnje i svađe. Ako mislite da je lako, izazivamo vas da pokušate. Trećaši su to odradili uz puno smijeha. Mi ćemo se još puno baviti ovom temom, a pozivamo i vas da uz sve prednosti koje nam internet donosi, ipak malo razmislite i o sigurnosti, te o vremenu koje provodite u online svijetu.

Tekst i slike: Judita Bojić

Međunarodni dan darivanja knjiga

Obilježavanje Međunarodnog dana darivanja knjiga pokrenula je knjižničarka Amy Broadmoore 2012. godine. Volonterski je to projekt kojim se djecu želi potaknuti na čitanje i kod njih pobuditi ljubav prema čitanju i darivanju, a obilježava se 14. veljače.

S obzirom da je naš eTwinning projekt Uz čitanje riječi rastu 4 usmjeren na poticanje čitanja kod djece, bilo je važno da ovu aktivnost uvrstimo i na naš popis. Prijavili smo se na suradničku aktivnost projektnih partnera i odabrani smo kao partneri 5. razredu OŠ ¨Vladimir Nazor¨iz Ploča te kolegici Marini Burđelez.

Novi izazov – koju knjigu odabrati za poklon? Petaši su upravo čitali Charlie i tvornica čokolade R. Dahla i bilo je potpuno logično da izbor padne na njegovu noviju knjigu o Charliju, Charlie i veličanstveno stakleno dizalo. Izradili su i straničnike, napisali pismo i poslali u Ploče.

Nakon nekoliko dana stigao je i naš paketić iz Ploča s divnom zabavnom knjigom i popratnim pismom. Bili smo silno uzbuđeni što nam to pišu naši novi prijatelji. U planu je i zajednički video susret nakon praznika što nas jako veseli.

Učiteljica Maja Polonijo

Petaši i šestaši obilježili Dan sigurnijeg interneta

Dan sigurnijeg interneta obilježava se svake godine prvog utorka u veljači, a ove
godine obilježavao se sloganom ¨Gejmaj sigurno – zajedno za bolji internet¨.
Petaši i šestaši bavili su se sigurnosti i pravilima ponašanja tijekom igranja igrica
i natjecali su se u kvizu kao dio aktivnosti eTwinning projekta Uz čitanje riječi
rastu 4. Razgovarali smo o pristojnom ponašanju, reakcijama, ali i naglasili
važnost ogranizacije slobodnog vremena i ostalih hobija tako da nam igrice ne
preuzimaju cijelo slobodno vrijeme.
Petaši su zatim napravili i plakat naziva Gejmajmo zajedno kojim su naglasili
određene savjete za svoje kolege. Ispunili su zajedničku evaluaciju radionice i
dobili potvrdu o sudjelovanju u obilježavanju ovog značajnog dana.

Tekst i slike: Maja Polonijo

Posjet lovcima

Naša učiteljica drugog razreda Daniela Braut je na početku školske godine zamolila sve roditelje da sudjeluju u projektu kroz koji će se svaka obitelj predstaviti našem razredu kroz neku radionicu.

Razmišljali smo u čemu smo mi „Justinići“ „jaki“, što je neka naša posebnost. I odlučili smo se za ono što nas prati kroz 3 generacije. Lovac je bio moj pradjed, djed i mama u jednoj liniji, a tata u drugoj liniji našeg obiteljskog stabla.

Pamtit ću ovaj dan zauvijek – dan kada sam upoznala moj razred s divljim svijetom i životom u prirodi, ali i mojom obitelji. Po dolasku u školu odmah smo krenuli prema lovačkom domu u Dobrinju, koji se nalazi u neposrednoj blizini škole.

U zagrijanom lovačkom domu uz toplu vatricu koja je pucketala sa velikog ognjišta, moj djed, mama i tata su nas dočekali obučeni kao lovci i u takvom ugodnom okruženju smo imali priliku zaviriti u njihov svijet . S nama je bio i moj mali brat Leo, koji je djeci pokazao kako se gađa lukom i strijelom u metu. Željeli smo dočarati kulturu lova sa dva otoka. Moj djed Tomislav je lovočuvar na Rabu i mama Barbara je počasna članica lovnog društva „Kuna“ u Loparu. Tata Nikola je najaktivniji lovac u mojoj obitelji i član je lovačke jedinice „Fazan“ društva iz Dobrinja. S ponosom su nam pokazivali svoje domove i opremu. Trudili su se objasniti nam kako je lov odgovornost, ljubav i briga prema životinjama. Pripremili su nam kratku prezentaciju o lovu i odgovarali na naša pitanja. Lovci mogu biti i cure i dečki. Svakoj djevojčici želim poručiti da može postići sve što poželi kad se usudi sanjati i djelovati, baš kao što je moja mama počasna članica lovnog društva i time nam pokazuje da nema granica kad je u pitanju strast prema prirodi i avanturi. I ja ću jednom biti lovkinja.

Svi prijatelji iz razreda su jako pažljivo slušali i bili su spremni na kviz koji je slijedio. Svi smo se trudili biti što precizniji i uspješniji u kvizovima o divljim životinjama i prirodi. Natjecanje u gađanju čaglja malom ručno izrađenom „pucaljkom“ bilo je smiješno i uzbudljivo. Otkrivali smo tragove životinja i odgovarali na zagonetke o životinjama. Najbolji dio dana bio je kada smo i mi odlučili biti čuvari prirode. Dobili smo male kućice za ptice i naučili kako im pružiti sigurno utočište i hranu tijekom zime. Kao pravi lovci. Osjećali smo se važno, znajući da brinemo o našim pernatim prijateljima. Moji prijatelji su kućice i „pucaljke“ ponijeli kući kao uspomenu na ovo druženje. Toliko smo bili zaokupljeni aktivnostima da nismo ni primjetili da je vrijeme za marendu prošlo. Tada nas je miris tek pečenih i toplih kroasana podsjetio.

Ovaj dan nas je naučio koliko je važno voljeti prirodu i brinuti se o životinjama. Sada razumijemo zašto naši najmiliji provode vrijeme u prirodi i zašto je toliko važno očuvati naš okoliš. Naučili smo mnogo o poštovanju prirode i odgovornom ponašanju prema životinjama.

Zahvaljujem se mojoj učiteljici što koristi svaku priliku za suradnju i vodi nas na terensku nastavu, mojoj obitelji, lovnoj jedinici „Fazan“ Dobrinj na ustupljenom i ugrijanom prostoru….i naravno još jedanput i mojoj mami uz čiju sam pomoć sve ovo stavila na papir!

Želite li naučiti što i mi i vidjeti kako nam je bilo: pogledajte video!

Lana Justinić,

2.razred PŠ Dobrinj

Prijave za upis u prvi razred  

Dragi roditelji budućih prvašića, 

obavještavamo Vas da je donesena odluka da će se na razini Primorsko-goranske županije ovogodišnji upisi u 1. razred osnovne škole provoditi elektroničkim putem, korištenjem Nacionalnog informacijskog sustava upisa u osnovne škole. 

           U prvi razred školske godine 2024. /2025. upisuju se djeca rođena od 1.travnja 2017. do 31.ožujka 2018. godine. 

        Prijave za redovan upis u 1. razred osnovne škole u Nacionalnom informacijskom sustavu za upise u osnovne škole otvaraju se 22. veljače 2024. godinei bit će otvorene do 31. ožujka 2024. Roditelji će preko poveznice https://osnovne.e-upisi.hr/ moći podnijeti prijavu za upis svog djeteta u 1.razred. 

Prijave za upis djece  s utvrđenim teškoćama su otvorene već ranije , od 1. veljače 2024. godine. 

Uz prijavu za redovne upise u 1. razred osnovne škole od 22. 02. 2024. do 31.3. 2024. roditelji će moći podnijeti i zahtjev za prijevremeni upis u 1. razred osnovne škole kao i za privremeno oslobađanje od upisa u 1. razred osnovne škole.                                             

           

U sustavu će roditeljima biti vidljivi opći podaci o djetetu te škola na čijoj se listi školskih obveznika dijete nalazi prema mjestu prebivališta, odnosno boravišta. Odmah po podnošenju prijave roditelji će moći odabrati mogućnosti koje im se nude u dodijeljenoj školi npr. izborne predmete, produženi boravak i sl. Također, ako imaju razloga za to, roditelji će prilikom podnošenja prijave moći izraziti želju za upis u drugu školu od one kojoj dijete pripada prema upisnom području. 

          

O terminima utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta, odnosno o točnom terminu dolaska na procjenu u školu i terminu odlaska liječniku školske medicine, roditelji će biti obaviješteni putem elektroničke pošte nakon završetka prijava, odnosno nakon 31. ožujka 2024. godine. Za sve dodatne informacije slobodno se obratite na mail adresu: ana.rudic-miljanovic@skole.hr ili na broj telefona stručne službe škole 051 424 837. 

      JAVNI POZIV   

  Informacije za roditelje e-upisi u osnovne škole

“SESTRE U PATNJI”

Povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti, u vrbničkom je Domu upriličen program za Noć muzeja. Ovogodišnja priča posvećena je  Svetlani Volarić, umjetnici vrbničkih korijena čije je stvaralaštvo jednim dijelom inspirirano strahotama logora i Drugim svjetskim ratom. Program su pripremili lokalni entuzijasti u suradnji učiteljica povijesti i učenika Osnovne škole „Fran Krsto Frankopan“ Područne škole Vrbnik, Udruge antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka i Vrbničkog kulturnog društva „Frankopan“na čelu s učiteljicom povijesti Dinom Valković.

 Naša škola i naši osmaši imala je časti biti djelom ovogodišnjeg programa. Htjeli bismo ovom prigodom zahvaliti učiteljima i našim roditeljima. Posebno hvala pripada ravnateljici naše škole Ivani Žuvić. Svi oni pomogli su nam u realizaciji ovog programa.

Kao i svake godine, osmaši su u sklopu nastave Hrvatskog jezika i Povijesti istraživali temu holokaust. Svoja saznanja pretočili su u likovno kreativno djelo. Ove godine detaljnije su se upoznali sa patnjama Svetlane Volarić. Za  izložbu u Vrbniku izradili su prigodni pano pod nazivom „Sestre u patnji“. Posvećen je sestrama u patnji, ženama koje su svojom nadljudskom snagom i ljepotom duše izdigle iz svakodnevnog crnila, crne bodljikave žice koja je zarobila njihova tijela, ali njihov duh nije klonuo. Njihovu snagu simbolički smo prikazali u obliku bijelih ruža, čistoće i ljepote. Na crnu bodljikavu žicu ruže su zakačene kao simbolika snage. Nadu budi i žuti leptiri. On je potpuno nevino jednog proljeća sletio na logorsku bodljikavu žicu i uz svoju ljepotu dao nadu zarobljenicima. Motivaciju za ovaj izričaj dali su nam likovni umjetnici Low i Bodek sa svojim djelom „One spring“ koje je nastalo u logoru Gurs. 

Cilj ove edukacije bio je učenicima približiti teme holokausta, ali i približiti im kroz zavičajnu povijest. Svetlana Volarić, rodom iz Vrbnika, samo je jedna kap tog ogromnom mora stradavanja. Ona je književnice i slikarice, rođene u Taškentu 1925. koja je djetinjstvo do odlaska u logore provela u Vrbniku s ocem Vjekoslavom Volarićem i majkom Jelenom Čeniševom, podrijetlom Ruskinjom u obitelji poznatog otočkog slikara Ivana Volarića Piturića. Njezino je stvaralaštvo prvi put prikazano u Vrbniku, a dijelovi njezine životne priče i rodbinske veze još se razotkrivaju. Njezin unuk Andrei Zvonimir Crnković „vraća“ Svetlanu Vrbniku poklonjenom slikarskom ostavštinom zavičajne tematike.

Gotovo je nepoznat podatak da je čak 190 ljudi s otoka Krka proživjelo strahote koncentracijskih logora, a čak 60 ih se nikad nije vratilo na otok.

Hvala i dragim ljudima koji su nas došli podržati, obilježiti i uveličati ovu važnu večer. Program su svojim dolaskom podržali i naša ravnateljica Osnovne škole „Omišalj“ Ivana Žuvić i predsjednica Školskog odbora Ema Jedrlinić.

I za kraj, nosimo jednu važnu poruku, prenosimo je dalje, glasno i jasno. Ponavljamo u jedan glas: „Da se više nikad ne ponovi“.

Osmaši i učiteljica Iva

Foto: Davor Dujmović

“Božićna priča” u kazalištu

Pred same praznike, u utorak 19. prosinca 2023. učenici petog, šestog i sedmog razreda u pratnji učiteljica uputili su se u Rijeku. Predivan sunčan dan dodatno je potaknuo atmosferu nestrpljenja dolaskom pred veliko riječko Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca. Učenici su s nestrpljenjem čekali ulazak i gledanje predstave, dramatizacije poznatog romana C. Dickensa koji je prvi put objavljen 19. prosinca 1843. godine. Predstava je bila zanimljiva i sat vremena proletjelo je u trenu. Nakon gledanja predstave uputili smo se na Korzo kako bismo prošetali i upili božićni/adventski ugođaj u gradu, pojeli frite ili brzu hranu.

Učiteljica Maja Polonijo