Radionice animacije u sklopu projekta Ruksak pun kulture

Učenici naše škole i ove godine sudjeluju u projektu Ruksak pun kulture. Tako je za učenike 5. i 6.r. organizirana radionica animacije koju je vodila gospođa Maša Udovičić iz Luma filma, a održana je u ponedjeljak 16.svibnja.
Učenike je upoznala s vrstama filmova, njihovim razlikama, kratkom povijesti animacije te različitim vrstama animacije. Objasnila je učenicima koliko je truda potrebno kako bi se izradio kratki animirani film. Zatim su učenici gledali različite animirane filmove koji su rađeni različitim tehnikama. Svakako najzanimljiviji i najzabavniji dio bio je izrada animacije. Učenici su isprobavali tehniku flipbooka te zoetropa.

STARA SUŠICA

Učenici 4. razreda su od 9. do 11. svibnja bili u školi u prirodi u Staroj Sušici,  lijepo malo mjesto nedaleko Ravne Gore. Škola u prirodi vrlo je važna za učenike razredne nastave jer im osim učenja u neposrednom okruženju pruža stjecanje radnih navika, poštivanje dogovora i pravila zajedničkog života te izvršavanje dužnosti i obaveza.

Boravili su u dvorcu Stara Sušica. Po dolasku i smještaju u sobe učenike je dočekao ukusan ručak. Prvi dan proveli su u sportskim aktivnostima, radionicama koje su za njih pripremile animatorice te druženju učenika. Navečer je bio organiziran disco, uz karaoke i ples. Sljedećeg dana, nakon doručka čekala nas je Mala planinarska škola. Učenici su, uz stručno vodstvo, naučili čitati markacije u šumi, orijentirati se  pomoću znakova u prirodi, stekli su temeljna znanja potrebna za boravak i kretanjem prirodom. Učenici su uz učenje imali priliku i za zabavu: natjecanje u izgradnji suhozida te osmišljavanje i stvaranje umjetničkih djela od materijala pronađenog u šumi.

Terenska nastava

U ponedjeljak 25. travnja 2022. godine učenici prvog, drugog, trećeg i četvrtog razreda naše škole posjetili su Gradsko kazalište lutaka Rijeka, Dječju kuću te Zračnu luku Rijeka. Učenici su uživali u edukativnoj i šaljivoj lutkarskoj predstavi Mrljek i Prljek.

Posjetili su Dječju kuću i naučili nešto o povijesti grada Rijeke. U Zračnoj luci učenici su prošli kroz cijeli proces ukrcaja i iskrcaja putnika te su imali prilike razgovarati s vojnim pilotom.

Kućama su stigli u popodnevnim satima, puni dojmova i novih doživljaja.

Klokani bez granica

I ove godine naša škola je sudjelovala na međunarodnom matematičkom natjecanju  “Klokani bez granica”. Cilj natjecanja je popularizirati matematiku, pa je glavni moto bez selekcije, eliminacije i finala.

Natjecanje se organizira svake godine u ožujku, istoga dana, u isto vrijeme, u svim zemljama sudionicama. Ove godine se na natjecanju koje se održalo 17. ožujka okušalo i 19 naših učenika od 4. do 7. razreda.

Čestitke svima koji su sudjelovali, a posebno našim nagrađenim učenicima: Kaiu Bolkovcu (4.r.) na osvojenoj utješnoj nagradi i Damijanu Latinoviću (7.r.) na plasmanu u 10% najboljih u Hrvatskoj!

Veselimo se matematičkom druženju i dogodine!

Terenska nastava učenika 6. i 8.r. u znaku knjiga

Jedva smo dočekali odlazak na terensku nastavu pa je tog jutra, 3.svibnja 2022.
sve bilo posebno napeto i učenici su jedva čekali da krenemo.
Put nas je odveo u Dječju kuću, točnije, u knjižnicu Stribor. Razgledali smo
knjižnicu, malo prolistali knjige i stripove, a onda smo zaigrali i igre traženja.
Učenici su bili jako zainteresirani i vrlo brzo su odradili tražene zadatke.
Nakon posjeta knjižnici, uputili smo se na Korzo i u stari dio grada kojim smo
prošetali (naravno, i fotografirali se za uspomenu).
Na kraju našeg puta, posjetili smo izložbu ¨Mali princ¨ koja je posebno bila
zanimljiva osmašima jer su tu knjigu nedavno imali za lektiru. Nećemo odati
detalje, ali pratili smo putovanje Malog princa planetama, istraživali svaku
prostoriju, izrađivali nove planete, slušali audio priču, vidjeli ružu i lisicu…
Pri povratku kućama počeli smo planirati neku novu avanturu.

Osmaši i ¨Mali princ¨

Godinama već učenici 8.r. na popisu djela za cjelovito čitanje imaju i
ovo vrhunsko djelo A. de Saint Exuperyja.
Kako bismo na zabavan i kreativan način završili naš osnovnoškolski
put obavezne lektire (ili djela za cjelovito čitanje), odlučila sam
učenicima dati na izbor nekoliko zadataka. Svakom od zadataka cilj je
predstaviti djelo, ili dio djela, na posebniji način.
Mogli su birati zadatak: od izrade vlastitih majica s mudrim mislima
iz knjige pa do izrade makete vlastitih planeta i stvaranju priče o
njima.
Osmaši su se stvarno potrudili, predstavili svoje radove i bio je to sat
prepun emocija, topline, dobrote, kakva je i sama knjiga.
I za kraj, onaj već opće poznati citat iz knjige:
¨Čovjek samo srcem dobro vidi. Ono bitno, očima je nevidljivo.”

Predavanje ¨ Kako reći ne¨

U srijedu 27.travnja 2022. našu školu posjetio je Matija Gorjanec koji je održao predavanje o ovisnostima učenicima 7. i 8.r.

S našim učenicima podijelio je sve ono što je u životu prošao – od tragične nesreće do ovisnosti o alkoholu i drogi. Objasnio im je da sami odlučujemo kakvi ćemo biti u životu, da je važno reći ne kada vas društvo nagovara na alkohol ili drogu.

Matijina priča, nadamo se, ostat će dugo u mislima naših učenika.

POZDRAV PROLJEĆU

Učenici produženog boravka PŠ Dobrinj odlučili su pozdraviti proljeće kreativnim radovima. Uz puno smijeha i veselja izradili su svoja simpatična lica od raznog bilja što su našli u svom školskom dvorištu. To je bio još jedan zadatak u sklopu radionice Foto kluba Krk pod vodstvom Mirjane Kirasić Nekić.

Učiteljica produženog boravka, Kasandra Živković