Osmaši obilježili Međunarodni dan sjećanja na Holokaust

I ove godine okupili su se osmaši naših otočnih škola kako bi  29. siječnja u 14:00 sati u OŠ Malinska-Dubašnica obilježili Dan sjećanja na žrtve holokausta.

Pri organizaciji su pomogli Udruga antifašističkih boraca i antifašista otoka Krka, OŠ Malinska-Dubašnica kao i stručni aktiv učitelja povijesti otoka Krka.
U službenom dijelu programa prikazan je dirljivi dokumentarac Igora Paulića „Povratak posljednjeg“, koji govori o sudbini obitelji Mandić iz Opatije. Film prati Olega Mandić koji je kao jedanaestogodišnji dječak, zajedno s majkom i “babuškom”, prošao kroz strahote koncentracijskog logora u Auschwitzu. Zanimljivo je da baš on, zajedno s majkom i bakom, posljednji napustio logor krajem veljače 1945.

Nakon filma gospodin Oleg Mandić podijelio je sa prisutnima svoje potresno svjedočanstvo i odgovarao na pitanja zainteresirane publike.

Na kraju je osmašima otkrio da je upravo zahvaljujući iskustvu Auschwitza imao prekrasan život jer je još u njihovim godinama shvatio da mu se od svega ružnog što mu život nosi ono najgore već dogodilo. –Lijepo i ružno uvijek će vam se događati, a ružno je zapravo samo vaša percepcija toga. Važno je da kockice u glavi posložite već sada, u ovim vašim godinama, poručio im je Mandić.
Manifestacijom je odana počast i svim otočankama i otočanima koji su svoje živote izgubili u talijanskim i njemačkim konclogorima, a čija su imena i podaci bili ispisani na panelima.

HUMANITARNI BOŽIĆNO – NOVOGODIŠNJI KONCERT U KRKU

Tradicionalni, 16. po redu, Božićno-novogodišnji koncert u izvedbi učenika s područja čitavog otoka, u organizaciji Osnovne škole Fran Krsto Frankopan i podršku osnovnih škola Malinska-Dubašnica i Omišalj, održat će se 21. prosinca 2017. godine, u velikoj sportskoj dvorani Srednje škole Hrvatski kralj Zvonimir, s početkom u 17.00 sati.

Terenska nastava u Zagrebu

Učenici viših razreda PŠ Dobrinj uputili su se u kišovito vjetrovito jutro 11. prosinca 2017. u pravcu Zagreba. Svoj posjet Zagrebu započeli su dolaskom u kazalište ¨Mala scena¨ i predstavom ¨# generacija¨ koja na duhovit način progovara o ovisnosti o tehnologiji i posljedicama koje sa sobom nosi.

Nakon predstave prošetali su centrom Zagreba, Gornjem gradu, tunelu Grič i trgovima razgledavajući ukrase te božićne postave.

Put ih je odveo i u Dubravu gdje se nalazi Policijska akademija u kojoj su razgledali Centar za obuku vodiča i dresuru službenih pasa te vozni park Službe za stručno osposobljavanje i specijalizaciju. Učenicima se približilo zanimanje policajac uz sve potrebne informacije o poslu, strukturi, specijalizaciji.

TERENSKA NASTAVA 4. RAZREDA

Učenici 4. razreda PŠ Dobrinj, zajedno s učenicima 4. razreda matične škole, u utorak 21. studenog 2017. bili su na terenskoj nastavi po Hrvatskom zagorju. Najprije su posjetili Krapinu i Muzej krapinskih neandertalaca. Tamo su uz stručno vodstvo i mnoštvo eksponata upoznali povijest ljudske vrste sve od Velikog praska do čovjeka kakav je danas. Kroz edukativnim film upoznali su i obitelj neandertalaca koja je živjela na području Krapine, te njihov način života i običaje. Nakon posjeta muzeju učenici su pogledali i nalazište na Hušnjakovom brdu.

Sljedeće odredište bila je Marija Bistrica u kojoj su pogledali svetište i prošetali se crkvom na otvorenom. U Mariji Bistrici upoznali su se s tradicijskim zanatima brežuljkastih krajeva: izradom drvenih igračaka, licitarstvom, medičarstvm i lončarstvom.

Nakon ručka nastavili su putovanje prema Karlovcu, gradu na četiri rijeke. U Karlovcu su posjetili Aquatiku, prvi slatkovodni akvariji u Hrvatskoj. Učenici su uz stručno vodstvo upoznali život u rijekama, jezerima i močvarama Hrvatske, kao i neke egzotične riblje vrste iz raznih svjetskih slatkovodnih voda.

Puni dojmova i novih znanja vratili su se kući u večernjim satima.

Continue reading

VEČER MATEMATIKE

Pozivamo sve učenike naše škole, kao i njihove roditelje, bake i djedove da nam se pridruže u utorak 5.12.2017. na Večeri matematike koja se u našoj školi održava po dugi put. Večer matematike započet će u 17:00 sati i trajati do 18:30.